09369907017

7 روز هفته 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.

جاذبه های گرگان

۱۳۹۸ ۲۴ آذر

آبشار باران کوه

آبشار باران‌کوه در 18 کیلومتری جنوب غربی گرگان در مسیر رودخانه شصت‌کلا و پارک جنگلی باران‌کوه واقع شده است. این منطقه با وجود ریزش مداوم آب و صخره‌های سبز یکی از مکان‌های زیبای استان گلستان است. منشأ آبی که از کوه ریزش می‌کند از چشمه و غار‌ها تأمین می‌شود. غارهای باران‌کوه کوچک، باریک و طویل بوده و به تعداد زیادی وجود دارند. ریزش مداوم آب به صورت قطرات ریز و درشت شبیه باران از بالای صخره‌های پوشیده از خزه وجه تسمیه باران‌کوه است. این در حالی است که صخره‌های سبز در این منطقه شبیه چترهای زیبایی هستند که از یک طرف به کوه چسبیده و از سوی دیگر آویزان هستند.

 

جهان نما

مرکز تفریحی جهان‌نما با برخورداری از طبیعت زیبا و جانوران وحشی، از منابع با ارزش استان گلستان می‌باشد که در مناطق مرتفع جنوب شهرستان گرگان و جنوب شرقی شهرستان کردکوی، در رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده جهان‌نما، از نام دهکده ییلاقی آن اقتباس شده و بخش مهم آن در حوزه شهرستان کردکوی و ناحیه شرقی آن در حوزه شهرستان گرگان قرار دارد. زیستگاه ترکت که بخشی از منطقه جهان‌نما را تشکیل می‌دهد، محل زیست گونه‌های با ارزشی نظیر مرال، شوکا، پلنگ، خرس، خوک وحشی، گرگ و گربه وحشی بوده و یکی از بخش‌های مهم این منطقه است. در منطقه حفاظت شده جهان‌نما غاری به همین نام وجود دارد.

 

سد گلستان 

سد گلستان بر روی رودخانه گرگان رود قرار دارد. این سد در سال ۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. سازه اصلی سد از نوع خاکی می‌باشد. شاخه اصلی آن از ارتفاعات کوه‌های شرق استان سرچشمه می‌گیرد. تاریخ ساخت سد به درستی مشخص نیست اما گفته می‌شود این سد همزمان با دیوار دفاعی گرگان در دوره اشکانیان ساخته شده است. از آن جایی که قسمت بالاتر ضلع شمالی طول دیواره در این رودخانه وجود نداشت که آب مورد نیاز را در مواقع ضروری تامین کند، لذا یکی از ضرورت‌های ساخت سد خاکی علاوه بر تامین آب کشاورزی، تامین آب در صورت لزوم بوده است. این سد در دوره ساسانی بازسازی شده بود.

 

رودخانه قره سو

شاخه اصلی این رودخانه از ارتفاع 2900 متری کوه‌های اسب چر، سوس و قزیمان سرچشمه می‌گیرد و بعد از پیمودن چشمه‌سارها و شاخه‌های فرعی به نام رودخانه باغشاه و کمی پایین‌تر به نام گرماب‌دشت و سرانجام با سایر شاخه‌های فرعی، رودخانه قره‌سو را تشکیل می‌دهد. طول آن 160 کیلومتر و در جنوب استان با جهت شرقی - غربی جریان دارد. از مهم‌ترین شاخه‌های آن می‌توان به گرماب‌دشت، چهل چهار آب، شصت کلا، فسن رود، النگ دره، نوشن و زیارت اشاره نمود. این رود بعد از پیمودن از چند دهستان بین بندر ترکمن و بندر گز در کنار روستای قره سو به خلیج گرگان می‌ریزد. این رود از یک سو مهم‌ترین منبع تغذیه‌ کننده خلیج گرگان بوده و از سوی دیگر یکی از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر ماهی کلمه، ماهی سفید، سیم، کپور و کفال می‌باشد. به منظور تأمین آب آشامیدنی شهر گرگان و آبیاری زمین‌های کشاورزی، سد کوثر بر روی رود گرماب‌دشت (از شاخه‌های اصلی قره‌‌سو) احداث شده است.

 

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان است که در 4 کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. این پارک دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج می‌باشد و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پرشیب جنگلی مد نظر بسیاری از مسافرین قرار گرفته است.

 

قله زبله

یکی از قله‌های زیبای مشرف به روستای زیارت (در شرق روستای زیارت) و شهر گرگان، قله زبله است. این قله از نظر چشم‌انداز بسیار زیبا و کم نظیر است و برای رفتن به آن هم از روستای زیارت و هم از علی‌آباد می توان رفت. البته از رودخانه پیر شیخ هم می‌توان صعود کرد که هر کدام زیبایی خودش را دارد. ارتفاع قله زبله ۲۵۳۷ متر می‌باشد و با برنامه زمانبندی دقیق می‌توان طی حدود ۶ ساعت به این قله رسید. در ضمن فاصله روستای زیارت از شهر گرگان در حدود ۱۰ کیلومتر است. دامنه شمالی کوه و قله زبله که مشرف به شهر گرگان است پوشیده از جنگل است.

 

آب بندان روستای شموشک

آب‌‌بندان روستای شموشک علیا با مساحت حدود ۶ هکتار و حجم آب حدود نیم میلیون مترمکعب است و در جنوب این روستا و محدوده جنگل سرسبز قرار دارد که ۲۰۴ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را آبیاری می‌کند. با احداث این آب‌بندان، درصدی از آب رود شموشک که از چشمه‌های فراوانی سرازیر می‌شود در طول سال ذخیره می‌گردد و در تأمین آب فصل تابستان به کشاورزان منطقه کمک می‌کند. شموشک علیا، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان که در ۱۵ کیلومتری شهر گرگان قرار دارد.

 

 
 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.