09369907017

7 روز هفته 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.

جاذبه های ترابزون

۱۳۹۸ ۳۰ آذر

 مسجد ایا صوفیه ترابزون

مسجد ایا صوفیه که هم اکنون به عنوان موزه ای از معماری و هنر بیزانسی شناخته می شود، در قرن 13 و دوران قدرت امپراتوری ترابزون ساخت شد، اما بعدها با اشغال ترابزون توسط شاه محمد دوم، پادشاه وقت دولت عثمانی، کاربری ایا صوفیه از کلیسا به مسجد تغییر یافت. این تغییر کاربری بنا به روایات متعدد، در یکی از سال های 1461 یا 1584 صورت گرفته است. ایا صوفیه 22 متر ارتفاع دارد و گنبد مرکزی آن یکی از مهم ترین ویژگی های ساختاری آن به شمار می رود.

 

عمارت آتاتورک

مصطفی کمال پاشا، مشهور به آتاتورک، پس از شکل گیری جمهوری ترکیه، اقدام به سفر به شهرهای مختلف این کشور و بررسی امور و امکاناتشان کرد. هنگامی که به ترابزون رسید، در عمارتی کلاه فرنگی، متعلق به سال 1913 که در اختیار نهادهای خصوصی قرار داشت، اسکان داده شد. پس از اقامت دو روزه آتاتورک در این عمارت به همراه همسر و همراهانش، شهردار ترابزون این بنا را از مالکش خرید و تقدیم به اولین رئیس جمهور ترکیه کرد.

 

مسجد گلبهار خاتون

گلبهار خاتون مادر سلطان سلیم اول، یکی از سلاطین حکومت عثمانی بود که مرگ مجال نداد تا به تخت نشستن پسرش را ببیند. پسرش سلیم، مسجدی با نام مادرش در سال 1514 بنا کرد، تا یاد و خاطره وی را زنده نگاه دارد.  این مسجد هم اکنون در دل باغ زیبایی قرار دارد که مناسب برای گشت و گذار و پیاده روی است. همچنین خوب است بدانید مسجد گلبهار خاتون در جنوب غربی بازار ترابزون قرار گرفته و دسترسی ساده ای دارد. 

 

صومعه سوملا

صومعه سوملا در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا و برفراز دره آلتیندِرِه (Altindere) قرار دارد. در سال 386 میلادی ساخت این صومعه به دستور تئودوسیوس یکم، امپراتور روم، آغاز شد و در طول سالیان قسمت های مختلف سوملا تخریب و تعمیر شد تا سرانجام در قرن 13 میلادی، صومعه با ساخت و سازهای امپراتوری ترابزون، شکل کنونی را به خود گرفت. آخرین بازسازی صورت گرفته جهت حفظ و نگه داری این صومعه از سال 2015 تا 2018 به طول انجامید.

 

پارک زاگنوس

پارک زاگنوس در دره ای با همین نام قرار گرفته و طبیعتی دوست داشتنی دارد. درون این پارک وسیع، درختان، دریاچه و آبشاری به چشم می خورد که بر جذابیت زاگنوس می افزاید.کافه ها و رستوران های درون و اطراف پارک انواع خوراکی های محلی ترکیه را به فروش می رسانند.

 

دیوارهای ترابزون

دیوارهای دفاعی شهر ترابزون، هرچند کارکرد یک قلعه را ندارند، اما به دلیل شکل ظاهریشان در میان عموم گاهی با نام قلعه شناخته می شوند. برخی از کارشناسان قدمت این دیواره های دفاعی را تا 2000 سال پیش از میلاد تخمین می زنند و بر این باورند که وظیفه ی آن ها حفاظت از شهر قدیم ترابزون، جایگاه امپراتوری ترابوزان بوده است. این دیواره ها شهر را به سه قسمت فوقانی، میانی و تحتانی تقسیم می کرده اند که شهر فوقانی، حکم پایتخت را داشته است. دو قسمت میانی و تحتانی نیز توسط الِکسیوس دوم (|| Alexios) برای تکمیل دیواره فوقانی ساخته شدند. وجود بخش هایی مانند حمام، قلعه و میادین برگزاری مسابقات در این مجموعه هم در منابع قدیمی تر ذکر شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.